Η Μπάγερν Μονάχου στη κορυφή της Ευρώπης

Μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες σε τελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ τα τελευταία χρόνια (2010, 2012), ήρθε η ώρα της δικαίωσης για την Μπάγερν Μονάχου

που νίκησε στον τελικό του Γουέμπλεϊ την Ντόρτμουντστον γερμανικό «εμφύλιο» με 2-1 και κατέκτησε το κύπελλο πρωταθλητριών ή Τσάμπιονς Λιγκ για πέμπτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 2001.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με τον Μάτζουκιτς στο 60΄, η Ντόρτμουντ ισοφάρισε με το πέναλτι του Γκιουντιγκάν στο 68' και ο Ρόμπεν στο 89' πέτυχε το νικητήριο τέρμα.

Αν ο Ρόμπεν ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την Μπάγερν πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Μάνουελ Νόιερ ήταν ο ήρωας των Βαυαρών. Ο κίπερ της Μπάγερν κράτησε ανέπαφη την εστία του κυρίως στα πρώτα 25 λεπτά όπου η Ντόρτμουντ είχε την υπεροχή και απειλούσε με παραβίαση την εστία των «κόκκινων», ενώ και στη συνέχεια όταν χρειάστηκε ο Νόιερ κατάφερε να κρατήσει με σωτήριες επεμβάσεις το μηδέν. Η μοναδική φορά που νικήθηκε ήταν από το πέναλτι του Γκιουντιγκάν στο 68'. Ήρωα είχε και η Ντόρτμουντ τον ομόλογο του Νόιερ, Βάιντενφελερ ο οποίος «ευθύνεται» και αυτός για το 0-0 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος. Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα εκτός από το γκολ. Αρκετές χαμένες ευκαιρίες περισσότερες από πλευράς Ντόρτμουντ η οποία πίεζε πολύ ψηλά τους παίχτες του Χάινκες και τους οδηγούσε σε εύκολα λάθη. Η πρώτη καλή στιγμή του ματς καταγράφτηκε στο 10' με τον Μπλατζικόφκσι να σουτάρει άουτ. Τρία λεπτά μετά (13') ήρθε η ώρα του Νόιερ να εξασφαλίσει τα νώτα της Μπάγερν.

Ο τερματοφύλακας της Μπάγερν απομέκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Λεβαντόφσκι, όπως έκανε και στο επόμενο λεπτό (14') σε κοντινό σουτ του Μπλαζικόφσκι. Στο 19' ο Νόιερ είπε «όχι» σε σουτ του Ρόις, ενώ στο 22' μπλόκαρε το σουτ του Μπέντερ. Η Μπάγερν που μέχρι τότε δεν είχε φανεί επιθετικά, στο 26' πλησίασε στο γκολ με την κεφαλιά του Μάτζουκιτς που αποκρούστηκε χλιαρά από τον Βάιντενφελερ μαζί με την βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού. Στη συνέχεια, η κεφαλιά του Μαρτίνεθ πέρασε άουτ αλλά καρδιοχτύπησε τους παίχτες του Κλοπ. Στο ημίωρο ο Ρόμπεν νικήθηκε από τον Βάιντενφελερ, ενώ στο 35' ο Νόιερ έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Λεβαντόφσκι.

Στο 35' ο Ρόμπεν λίγο έλλειψε να ανοίξει το σκορ καθώς βρέθηκε τετ α τετ με τον Βάιντεφελερ, όμως το σουτ του αποκρούστηκε από το πρόσωπο του τερματοφύλακα της Μπορούσια. Η Μπάγερν που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, δεν άφησε τους παίχτες της Ντόρτμουντ να την κλείσουν στην άμυνα όπως στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, και στο 59' έφτασε κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Μάτζουκιτς αλλά και πάλι ο Βάιντεφελερ είχε σωστή αντίδραση. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (60') η Μπάγερν βρήκε δίχτυα.

Ο Ριμπερί πέρασε τη μπάλα στον Ρόμπεν που βγήκε πλάγια στο τέρμα αποφεύγοντας τον Βάιντενφελερ, γύρισε και ο Μάτζουκιτς με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στο άδειο τέρμα (1-0).

Στο 67' ο Ντάντε ανέτρεψε τον Ρόις στη περιοχή, ο Ριτσόλι έδειξε την άσπρη βούλα και στο 68' ο Γκιουντογκάν με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε 1-1.

Στο 72' οι Βαυαροί στο Γουέμπλεϊ φώναξαν γκολ όταν είδαν τη μπάλα μετά το πλασέ του Μύλερ να κατευθύνεται στην εστία, όμως ο Σούμποτιτς πρόλαβε και με προβολή την απομάκρυνε στη γραμμή προ του Ρόμπεν. Στο 76' μακρινό σουτ του Αλάμπα έδιωξε σε κόρνερ ο Βάιντενφελερ, ενώ στο 87' ο τερματοφύλακας της Ντόρτμουντ έδιωξε σε κόρνερ την... βολίδα του Σβαϊντσάϊνγκερ. Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην ημίωρη παράταση για να λύσουν τις «διαφορές» τους, όμως στο 89' ο Ρόμπεν είχε άλλα σχέδια. Ο Ολλανδός πήρε την μπάλα από τη πάσα με τακουνάκι του Ριμπερί (ο Γάλλος δεν πολυφάνηκε), απέφυγε δύο αντιπάλους και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που έδωσε το τρόπαιο στην Μπάγερν στο αντίο του Γιουπ Χάινκες από τον πάγκο της.

Κίτρινες: Ντάντε, Ριμπερί - Γκροσκρόιτς

Διαιτητής: Νίκολα Ριτσόλι (Ιταλία)

Μπάγερν Μονάχου (Γιουπ Χάινκες): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Σβαϊνστάιγκερ, Χάβι Μαρτίνεθ, Ρόμπεν, Μίλερ, Ριμπερί (90΄ Λουϊς Γκουστάβο), Μάντζουκιτς (+90΄ Γκόμεζ).

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Γιούργκεν Κλοπ): Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Χούμελς, Σούμποτιτς, Σμέλτσερ, Μπέντερ (+90΄ Σαχίν), Γκουντογκάν, Μπλατζικόφσκι (+90΄ Σίμπερ), Ρόις, Γκροσκρόιτς, Λεβαντόφσκι.

Η χρυσή βίβλος:

1956: Παρίσι ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Ρεμς 4-3

1957: Μαδρίτη ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Φιορεντίνα 2-0

1958: Βρυξέλλες ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Μίλαν 3-2 παράταση (2-2)

1967: Λισαβόνα ΣΕΛΤΙΚ-Ιντερ 2-1

1968: Γουέμπλεϊ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.-Μπενφίκα 4-1 παράταση (1-1)

1969: Μαδρίτη ΜΙΛΑΝ-Αγιαξ 4-1

1970: Μιλάνο ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ-Σέλτικ 2-1 παράταση (1-1)

1971: Γουέμπλεϊ ΑΓΙΑΞ-Παναθηναϊκός 2-0

1972: Ρότερνταμ ΑΓΙΑΞ-Ιντερ 2-0

1973: Βελιγράδι ΑΓΙΑΞ-Γιουβέντους 1-0

1974: Βρυξέλλες ΜΠΑΓΕΡΝ-Ατλέτικο Μαδρ. 1-1 (4-0 στον επαναληπτικό)

1983: Αθήνα ΑΜΒΟΥΡΓΟ-Γιουβέντους 1-0

1984: Ρώμη ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-Ρόμα 1-1 (5-3 στα πέναλτι)

1985: Βρυξέλλες ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-Λίβερπουλ 1-0

1986: Σεβίλη ΣΤΕΑΟΥΑ-Μπαρτσελόνα 0-0 (2-0 στα πέναλτι)

1987: Βιένη ΠΟΡΤΟ-Μπάγερν 2-1

1988: Στουτγκάρδη ΑΙΝΤΧΟΒΕΝ-Μπενφίκα 0-0 (6-5 στα πέναλτι)

1989: Βαρκελόνη ΜΙΛΑΝ-Στεάουα 4-0

1990: Βιένη ΜΙΛΑΝ-Μπενφίκα 1-0

1991: Μπάρι ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-Μαρσέιγ 0-0 (5-3 στα πέναλτι)

1992: Γουέμπλεϊ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-Σαμπντόρια 1-0 παράταση (0-0)

1993: Μόναχο ΜΑΡΣΕΙΓ-Μίλαν 1-0

1994: Αθήνα ΜΙΛΑΝ-Μπαρτσελόνα 4-0

1995: Βιένη ΑΓΙΑΞ-Μίλαν 1-0

1996: Ρώμη ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-Αγιαξ 1-1 (4-2 στα πέναλτι)

1997: Μόναχο ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-Γιουβέντους 3-1

1998: Αμστερνταμ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Γιουβέντους 1-0

1999: Βαρκελόνη ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.-Μπάγερν 2-1

2000: Παρίσι ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Βαλένθια 3-0

2001: Μιλάνο ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-Βαλένθια 1-1 (5-4 στα πέναλτι)

2002: Γλασκόβη ΡΕΑΛ ΜΑΔΙΤΗΣ-Λεβερκούζεν 2-1

2003: Μάντσεστερ ΜΙΛΑΝ-Γιουβέντους 0-0 (3-2 στα πέναλτι)

2004: Γκελζενκίρχεν ΠΟΡΤΟ-Μονακό 3-0

2005: Κωνσταντινούπολη ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-Μίλαν 3-3 (3-2 στα πέναλτι)

2006: Παρίσι ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-Αρσεναλ 2-1

2007: Αθήνα ΜΙΛΑΝ-Λίβερπουλ 2-1

2008: Μόσχα ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γιουν.-Τσέλσι 1-1 (6-5 στα πέναλτι)

2009: Ρώμη ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-Μάντσεστερ Γ. 2-0

2010: Μαδρίτη ΙΝΤΕΡ-Μπάγερν 2-0

2011: Γουέμπλεϊ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-Μάντσεστερ Γ. 3-1

2012: Μόναχο ΤΣΕΛΣΙ-Μπάγερν 1-1 (4-3 στα πέναλτι)

2 Κύπελλα: Πόρτο, Μπενφίκα, Γιουβέντους, Νότιγχαμ

1 Κύπελλο: Αστον Βίλα, Ντόρτμουντ, Σέλτικ, Ερυθρός Αστέρας, Φέγενορντ, Αμβούργο, Μαρσέιγ, Αϊντχόβεν, Τσέλσι, Στεάουα Βουκουρεστίου