Νίκη με 1-0 επί του Καναδά

Μπροστά σε 15.000 περίπου Θεσσαλούς φιλάθλους η εθνική μας ομάδα νίκησε σε φιλικό αγώνα τον Καναδά, παίζοντας αρκετά καλά στο β' ημίχρονο. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η ΕΠΟ τίμησε τον προπονητή των επιτυχιών, Ότο Ρεχάγκελ.

Στο α' ημίχρονο έγινε... κακοποίηση του ποδοσφαίρου με την Ελλάδα να απειλεί μόλις δύο φορές. Στο 26', όταν ο Λυμπερόπουλός δεν έπιασε σωστά το σουτ σε σέντρα του Τοροσίδη και στο 44', όταν το γυριστό σουτ του Σαλπιγγίδη από το ύψος του πέναλτι έφυγε λίγο άουτ, μετά από συνδυασμένη προσπάθεια των Φετφατζίδη - Νίνη.

Στο 56' ο Μήτρογλου ηττήθηκε στο τετ-α-τετ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στο 63' η Ελλάδα πέτυχε το 1-0 με τον Φετφατζίδη. Είχε προηγηθεί σέντρα από τα αριστερά του Τζαβέλλα και λανθασμένη απόκρουση αμυντικού του Καναδά, που εκμεταλλεύτηκε με ψύχραιμο αριστερό σουτ ο επιθετικός του Ολυμπιακού. Στα τελευταία λεπτά ο Καναδάς προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΕΛΛΑΔΑ: Σηφάκης (46' Χαλκιάς), Τοροσίδης (46' Βύντρα), Τζαβέλλας, Παπασταθόπουλος, Μόρας, Καραγκούνης, Νίνης, Κατσουράνης (46' Καφές), Σαλπιγγίδης (46' Μήτρογλου, 69' λόγω τραυματισμού Γεωργιάδης), Φετφατζίδης, Λυμπερόπουλος (61' Κονέ).

ΚΑΝΑΔΑΣ: Μπόργιαν, Πίτερς, Καν, Γιάνκοβιτς, Τζόνσον, Τζάκσον (65' Τζάκσον), Χάτσινσον, Ντε Ροσάριο, Σίμπσον (78' Ρίκετς), Όσεαν.