Ηλυσιακός-Κολοσσός Ρόδου: 84-74

Οι φιλοξενούμενοι οδηγούμενοι από τον εκπληκτικό Καλάθη είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος και όλα έδειχναν ότι θα έφταναν σε μία άνετη επικράτηση.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη όμως τους διέψευσε. Έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα, είχε σε πολύ καλή μέρα τους Μπάξτερ και Κυρίτση και ένα υπερ-πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα για την προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο αγώνας

Τον τίτλο του φαβορί στο ματς επιβεβαίωσε στην αρχή του παιχνιδιού ο Κολοσσός που πολύ γρήγορα κατάφερε να προηγηθεί με 9 πόντους (6-15) έχοντας σε ρόλο ηγέτη τον Πατ Καλάθη που ήταν ασταμάτητος. Ο Αλέξης Κυρίτσης ήταν αυτός που αντιστεκόταν και κρατούσε σε λογικά πλαίσια τη διαφορά και ο Μπάξτερ μείωσε σε 12-15 αλλά οι Χαρίσης και Κυρίτσης διαμόρφωσαν το 12-18 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ο Καλάθης ήταν αυτός που με τρίποντο τους έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (14-25) το οποίο έφτασε ως το +16 (14-20) πριν Καρύδας και Μπάξτερ συμμαζέψουν κάπως τη διαφορά (21-30).

Ο Καρύδας συνέχισε να σκοράρει και μείωσε ως τους 6 (27-33) αλλά ό,τι κι αν έκαναν οι γηπεδούχοι η διαφορά όχι μόνο δεν έπεσε περισσότερο αλλά με τον Χαρίση να είναι ανίκητος κάτω από τα καλάθια ανέβηκε στους 10 (32-42) με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Πολύ δυναμικά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηλυσιακός που κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα. Το σερί του έφτασε αρχικά στο 12-2 και πήρε το προβάδισμα με 46-44. Οι Μπάξτερ και Κυρίτσης ήταν κυρίαρχοι και το προβάδισμα της ομάδας του Φλεβαράκη έφτασε ως το +6 (57-51) πριν μειώσει ο Παππάς και τελικά ο Χατζής "γράψει το 61-56 του δεκαλέπτου.

Η έναρξη της τέταρτης περιόδου βρήκε τον Κολοσσό στο -2 με τρίποντο του Καλάθη (61-59), ο οποίος επανέλαβε το σκηνικό στο 35' (68-66). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και κατάφεραν να φτάσουν το υπέρ τους προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο 3 λεπτά αργότερα (80-68), εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη που ήρθε με τελικό σκορ 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-42, 61-56, 84-74

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 13 (1), Γουέμπ, Κυρίτσης 21 (1), Χατζής 10 (1), Παπαντωνίου, Τόντιτς 5 (1), Κασελάκης, Μπάξτερ 19 (1), Γαλιότος 5, Ντόουσον 9, Γκραντ 2

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 20 (3), Καυκής 3, Τζόρνταν 2, Πάνος, Μανωλόπουλος 4 (1), Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 12, Τσάμης 7 (1), Παππάς 12 (3), Γκόλεματς 6, Γεωργαλής