Η ΑΕΚ ποτέ δεν πεθαίνει! (ΒΙΝΤΕΟ)

Στα δύσκολα η ΑΕΚ μετατρέπεται σε ΑΕΚάρα! Μετά τον Παναθηναϊκό η Ένωση υπέταξε στο 90' και τον Ολυμπιακό (1-0) που πέταξε όλες τις ευκαιρίες στα... πουλιά με αποκορύφωμα το πέναλτι του Ντουντού!

Ο Μανόλο Χιμένεθ άφησε εκτός 11άδας τους Μπλάνκο, Ντιόπ και παρέταξε την ΑΕΚ με 4-2-3-1, έχοντας τους Σκόκο, Λεονάρντο, Μπερνς πίσω από τον Λυμπερόπουλο. Το ίδιο επέλεξε και ο Ερνέστο Βαλβέρδε, με τον Μιραλάς μοναδικό προωθημένο. Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεζε ψηλά και έκλεβε μπάλες με αποτέλεσμα να μεταφέρει το ματς στο μισό γήπεδο. Αυτό, βέβαια, είχε και ως συνέπεια να υπάρχει... πολυκοσμία εκεί και έτσι δεν μπορούσε να δημιουργήσει την κλασική ευκαιρία, απειλώντας με ένα δυνατό μακρινό σουτ του Γιάχιτς.

Ευκαιρίες δε δημιουργούσε ούτε ο Ολυμπιακός, που έπαιζε πιο αμυντικά και στο 23' έχασε και τον Ριέρα λόγω τραυματισμού, για να μπει στη θέση του ο Ιμπαγάσα. Ένα 10λεπτο πέρασε χωρίς κάτι το αξιόλογο, για να έρθει στο 34' το τετ α τετ του Μιραλάς, όπου μπλόκαρε ο Αραμπατζής. Η απάντηση της ΑΕΚ, που ξαναπήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ήταν πιο κινητική στο πρώτο ημίχρονο ήρθε με την κοντινή κεφαλιά του Λεονάρντο στο 45', που δε σημάδεψε σωστά.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Βαλβέρδε έβαλε τον Πάντελιτς αντί του Φουστέρ, με τον Σέρβο να πάει στην κορυφή και τον Μιραλάς να κινείται πίσω του. Οι Πειραιώτες πατούσαν καλύτερα από την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και έβγαιναν πιο συχνά μπροστά. O Ολυμπιακός είχε χρυσή ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Λεονάρντο ανέτρεψε τον Πάντελιτς και ο Ντουντού πήρε φόρα για να συνεχίσει την κατάρα. Τρίτο φετινό πέναλτι για τους ερυθρόλευκους, τρίτη φορά πάνω από τα δοκάρια. Απίστευτο κι όμως, αληθινό!

Ο Χιμένεθ έβαλε τον Μπλάνκο, που πήγε στην κορυφή για να γυρίσει πιο πίσω ο Λυμπερόπουλος και στη συνέχεια αντικατέστησε τους Σκόκο και Μάκο με τους Ντιόπ και Γκερέιρο αντίστοιχα. Ο Βαλβέρδε έκανε στα τελευταία λεπτά την ύσταση κίνηση του με τον Φετφατζίδη αντί του Ρόμενταλ, αλλά ό,τι κι αν έκαναν οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά, το 0-0 φαινόταν ότι δε θα άλλαζε.

Στο 90', όμως, ο Ντιόπ έκανε τη διαφορά με την κίνηση του από αριστερά και ο Μπλάνκο από κοντά συνέχισε την παράδοση με τον Ολυμπιακό, κάνοντας με κοντινό πλασέ το 1-0, για να βάλει φωτιά στο ΟΑΚΑ!

Man of the match: Με την εικόνα του παιχνιδιού ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αναδειχθεί κάποιος ως ο καλύτερος. Ο Μπλάνκο, όμως, στο 90' έκανε το 1-0, έκρινε το ματς, έδωσε ακόμη ένα λόγο στουςΑΕΚτζήδες για να τον λατρεύουν και γίνεται και MVP!

Αδύναμος κρίκος: Ολα τα πρώτα ονόματα των δύο ομάδων. Ο Σκόκο από την πλευρά της ΑΕΚ δεν έκανε τίποτα το αξιόλογο, ο Μιραλάς από τον Ολυμπιακό επίσης... Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους που θα μπορούσαν να δώσουν το κάτι παραπάνω.

Στο ύψος του: Ο Καράμπελας τα πήγε αρκετά καλά για την ΑΕΚ, στη θέση του αριστερού μπακ. Αμυντικά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τον Ρόμενταλ και παράλληλα προσπάθησε να κάνει κάτι καλό και επιθετικά. Το ίδιο ισχύει και για τον Γιάχιτς, από τη δεξιά πλευρά.

Η γκάφα: Την έκανε ο Ντουντού με το άστοχο πέναλτι. Κατάφερε να στείλει την μπάλα ψηλά άουτ, αφού πρώτα βρήκε και στο δοκάρι...

Το στραγάλι: Ενώ σε γενικές γραμμές, η διαιτησία του Σιδηρόπουλου ήταν ακριβοδίκαιη, προς το τέλος του αγώνα τα θαλάσσωσε. Καταλόγισε σωστά πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, αλλά προς το τέλος του αγώνα άφησε στην ΑΕΚ μια περίεργη γεύση. Πρώτα απ' όλα σε τράβηγμα του Μοντεστό έξω από την περιοχή, καταλόγισε φάουλ υπέρ του Λυμπερόπουλου, όμως δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη στον αμυντικό του Ολυμπιακού. Στο 90', πριν το γκολ, έχει προηγηθεί μια αμφισβητούμενη φάση με τον Πάντελιτς και τον Γκέντζογλου. Εκτέθηκε στις καθυστερήσεις όταν κράτησε 2:50 παραπάνω χρόνο από τα 4 λεπτά που είχε αρχικά υποδείξει. Τραγικός ο επόπτης που έλεγχε στο δεύτερο μέρος την περιοχή της ΑΕΚ, δεν πέτυχε ούτε... υπόδειξη με αποκορύφωμα τα οφσάιντ σε Ρόμενταλ, Μοντεστό, ενώ στο πρώτο μέρος είχε κόψει χωρίς λόγο και τον Σκόκο.

Το ταμείο του Gazzetta: Για τον Ολυμπιακό η ισοπαλία σε ένα εκτός έδρας ντέρμπι δεν ήταν άσχημο αποτέλεσμα. Τον διατηρούσε, άλλωστε, μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζαν να παίζουν για το «Χ», αλλά στην επανάληψη έψαξαν το κάτι παραπάνω και θα μπορούσαν να το πάρουν με το πέναλτι. Για την ΑΕΚ, από την άλλη πλευρά, η νίκη προκαλεί χαρά στον κόσμο της καθώς έγινε το 2Χ2 στα ντέρμπι με τους μεγάλους αντιπάλους της και παράλληλα μπορεί να λέει ότι διεκδικεί ακόμη τον τίτλο, αν και είναι μεγάλη διαφορά και το -8.