Σε τροχιά πρόκρισης η Εθνική

Μετά τη χθεσινή νίκη (2-1) επί του Ισραήλ η εθνική ομάδα αγναντεύει από την κορυφή του 6ου προκριματικού ομίλου προς Πολωνία και Ουκρανία, οι οποίες το 2012 θα φιλοξενήσουν την τελική φάση του Εuro 2012.

Μια νίκη-χρυσάφι η οποία επιτεύχθηκε με πολύ άγχος καθώς η ελληνική ομάδα δεν ήταν το ίδιο καλή όπως στη νίκη της περασμένης Παρασκευής επί της Λετονίας. Χωρίς φρεσκάδα οι έλληνες διεθνείς στην κυριολεξία έπαιξαν με τη φωτιά, ευτύχησαν ωστόσο να έχουν στο πλευρό τους τον... πυροσβέστη το επάγγελμα κ. Μάρτιν Χάνσον

Ποιος είναι ο κύριος; Ο πολυσυζητημένος σουηδός διαιτητής που τον περασμένο Νοέμβριο δεν είδε το διπλό χέρι του
Ανρί στο γκολ με το οποίο η Γαλλία απέκλεισε από το Μουντιάλ το Εϊρε! Ο ίδιος που τον περασμένο Φεβρουάριο έβαλε ακόμη και πλάτη (!) προκειμένου να σκοράρει η Πόρτο εναντίον της Αρσεναλ με έμμεσο φάουλ που χτυπήθηκε χωρίς οι Αγγλοι να προλάβουν να αμυνθούν.

Ο κ. Χάνσον στο 24΄ δεν πήρε χαμπάρι ότι ο
Παπασταθόπουλος έκοψε την μπάλα με το χέρι στο ύψος της μικρής περιοχής και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου είδε θέατρο σε ανατροπή του Σέχτερ από τον Κατσουράνη. Τουτέστιν δύο περιπτώσεις πέναλτι που ευνόησαν την ελληνική ομάδα η οποία ώσπου να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Σαλπιγγίδη στο 22΄ είδε και έπαθε για να βγει από την περιοχή της.

Η επιλογή των Ισραηλινών να πιέσουν ψηλά είχε βέβαια και τα ρίσκα της. Ο «Σάλπι» μετά το πρώτο 15λεπτο άρχισε να γλιστράει πίσω από την άμυνά τους και στο 22΄ έπειτα από κάθετη πάσα του
Καφέ έβαλε πλάτη τον αντίπαλο αμυντικό και με ένα περίεργο ψηλοκρεμαστό σουτ άνοιξε το σκορ. Το Ισραήλ ισοφάρισε στο 59΄ με αυτογκόλ του Σπυρόπουλου , έπειτα από λάθος του Καφέ και σέντρα-σουτ του Κολάουτι . Τρία λεπτά μετά ο Σαλπιγγίδης ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Ισραήλ Αουάτ, πέναλτι το οποίο είδε αυτή τη φορά ο κ. Χάνσον και χτύπησε εύστοχα ο Καραγκούνης

Οι Ισραηλινοί είχαν δοκάρι στο 65΄ με τον
Βερμούτ και η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να σκοράρει στο 70΄ με τον Φετφατζίδη και στο 76΄ με τον Βύντρα. Στο 13΄ τραυματίστηκε ο Νίνης (αιμάτωμα στο μετατάρσιο) και αντικαταστάθηκε από τον Φετφατζίδη ο οποίος κατά διαστήματα εντυπωσίασε με το καθαρό μυαλό και την τεχνική του κατάρτιση.

Η Εθνική με 8 βαθμούς άφησε έστω και προσωρινά πίσω της την Κροατία (7 β.) η οποία τον αγώνα λιγότερο (καθώς χθες είχε ρεπό) θα τον δώσει στις 17 Νοεμβρίου στο Ζάγκρεμπ με αντίπαλο τη Μάλτα, την οποία η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας στις 26 Μαρτίου για την 5η αγωνιστική όταν θα παίξουν επίσης Γεωργία- Κροατία και Ισραήλ - Λετονία. Πάντως, όπως όλα δείχνουν, εκτός απροόπτου, η πρωτιά στον όμιλο θα κριθεί στις 7 Οκτωβρίου 2011 όταν η Ελλάδα θα υπο δεχθεί την Κροατία.
ΕΛΛΑΔΑ: Σηφάκης, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Αβρ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Καφές, Νίνης (15΄ Φετφατζίδης), Σαμαράς (81΄ Μήτρογλου), Σαλπιγγίδης (87΄ Μανιάτης).

ΙΣΡΑΗΛ: Αουάτ, Κέιμαν, Ρεφαέλοβ, Σέχτερ, Κολάουτι (75΄ Μπαρντά), Αλμογκ Κοέν (63΄ Βερμούτ), Κόλσα, Μποντάρου, Νάτσο, Ταμίρ Κοέν (70΄ Ελρόι Κοέν), Γκέρσον.