Διακοπή 1.03 πριν από το τέλος και ο ΠΑΟ πρωταθλητής!

Ο Παναθηναικός (λογικά) είναι και πάλι πρωταθλητής για όγδοη φορά και αυτό αποτελεί ρεκόρ! Αυτό είναι το ένα στοιχείο. Το δεύτερο, είναι  ότι το ματς δεν τέλειωσε αφού διακόπηκε σχεδόν ένα λεπτό πριν από το τέλος λόγω ρίψης αντικειμένων. Ωραίος αγώνας αλήθεια! Τι φταίνε οι παίκτες άραγε αλλά και ο υγιής φίλαθλος, ο οποίος περίμενε έως δέκα λεπτά πριν από τις δύο ΄τα ξημερώματα για να δεί τι θα γινόταν στο ΣΕΦ!

Ντροπή για όλους! Από αυτό, έχασε πρώτα απ' όλα, η ελληνική κοινωνία! Αθλιότητες κάποιων και κακώς ο αγώνας δεν διακόπηκε πολύ νωρίτερα! Επιτέλους, κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει η αρχή. Ποιό είναι το πρόβλημα δηλαδή; Φοβόμαστε μήπως δημιουργηθεί δεδικασμένο!

Οι διαιτητές και ο Παναθηναικός αποσύρθηκαν και πάλι στα αποδυτήρια, ένα λεπτό και τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, με σκορ 76-69 για τους «πράσινους». Κι αυτό, αφού είχαμε (νέα) βροχή αντικειμένων! Το ρόλο τώρα έχει ο αθλητικός δικαστής!

Ο τέταρτος τελικός άρχισε και πάλι πέντε  λεπτά πριν από τη μία, ύστερα από διακοπή περίπου 55 λεπτών!  Αυτά δεν γίνονται πουθενά! Ενδεχοχομένως μόνο στην Ελλάδα!  Αλλωστε, η ντιρεκτίβα  από τους διαιτητές ήταν είτε να φύγει ο κόσμος από το γήπεδο, είτε να περιοριστεί  στα πέταλα! Αθάνατη Ελλάδα!

Ο αγώνας διακόπηκε  στο 25', λόγω συνεχόμενης ρίψης αντικειμένων, που υποχρέωσε τους παίκτες του Παναθηναικού να αποχωρήσουν στα αποδυτήρια. Στο σημείο της διακοπής, ο Παναθηναικός ήταν μπροστά 50-42.

Κι όμως, βλέπαμε τους ιδιοκτήτες του Ολυμπιακού και κάποιους παίκτες να προσπαθούν να πείσουν οπαδούς  από την εξέδρα να αποχωρήσουν από το γήπεδο. Ολα αυτά σχεδόν σαράντα λεπτά μετά τα μεσάνυχτα! Και περιμένουμε μετά από αυτά από τους παίκτες ,να παίξουν μπάσκετ! Ντροπή!

Σε ότι αφορά το ματς: Ο Παναθηναικός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (38-32). Οι «πράσινοι» πέρασαν ένα δύσκολο πρώτο πεντάλεπτο, όταν άρχισαν το ματς με 0/4 σουτ και πέντε λάθη. Ετσι, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με  11-0 (4' ) και 19-7 (7'). Ο Ντρού Νίκολας πέτυχε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι για τον Παναθηναικός (τρίποντο) και από τότε, η μηχανή πήρε μπροστά. Ο Παναθηναικός κατάφερε μάλιστα, να περάσει μπροστά στο 14' με 25-23 έχοντας καταπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα έως εκείνο το σημείο (5/6). Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους φιλοξενούμενους, αφού προηγήθηκαν 28-23 και  38-31.

Ο Ολυμπιακός, άρχισε καλά, αλλά όταν ο Παναθηναικός αντέδρασε, η πίεση εμπόδισε τους παίκτες του, να έχουν αυτοσυγκέντρωση. Στο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 10/20 διπ και 1/7 τρίποντα. Παράλληλα, είχαν υποπέσει σε 10 λάθη. Οσο για τον Παναθηναικό, στην 1η περιόδο είχε 0/5 δίποντα, αλλά στη δευτερη 7/8! Ακόμα, τέλειωσε το 20λεπτο με 6/9 τρίποντα, αλλά και 14 λάθη!